نیت المومن خیر من عمله

بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله رب العالمین اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آل محمد و آخر تابع له علی ذالک صلی الله علیک یا رسول الله صلی الله علیه و آله صلی الله علیک یا امیرالمومنین سلام الله علیه صلی الله علیک یا فاطمه الزهرا سلام الله علیها صلی الله علیک یا حسن ابن علی سلام الله علیه صلی الله علیک یا حسین ابن علی سلام الله علیه


مادر منو ببر کربلا...
"دل هرچه بشکند، قیمتی تر می شود. خداوند می فریاید من در دل های شکسته جا دارم. شیطان صاحبان دل های شکسته را نمی تواند ببرد؛ اگر هم ببرد، رها می کند. لذا نزد خدا محترمند. (حاج محمد اسماعیل دولابی روحی فداک)

آخر برایت گریه می کنم و غنچه لبخندی که از لذت دیدارت با اشک قاطی شده...
اما... دلم شکسته! و سردی نسیم سحری با مناجاتِ یا الهی و سیدی و مولای... و عجب بوی سیبی پیچیده!
ای عزیز آسمونی    تو مادر مهربونی    نوکرِ حسینُ مثل    پسر خودت میدونی
مادر...
تا دم آخرم از روضه حسین تو می خونم
تا شب اول قبر منتظر اربابم می مونم


اولیاء خدا ناشناخته اند و هرچه کتوم تر و مخفی تر باشند قوی ترند! ما نمیدونیم اولیا خدا به کجا نگاه دوخته اند که اینطورد! یکی از کلاس های سطح بالای معرفتی نیت است! با نیت کار کردن خیلی مهمه و خیلی کار ازش میاد! مثلا اگه نیت کنی که الان همه محبین اهل بیت را ببری کربلا، شاید ظاهرا نتوانی ولی در نامه عملت می نویسند! و چه بسا که یه مومن قوی، نیتی را میکنه و بواسطه اون نیت دیگران موفق به انجام اون عمل می شوند!


*اوایل راه، سالک با فکر و خیال و خواب حرکت می کند. مثلا وقتی در خانه اتان بر سر سفره می نشینید، به اهل خانه خیلی توجه نداشته باشید و در نظر بگیرید که چند تن از اهل بیت عصمت و طهارت سلام الله علیهم را مهمان کرده اید. با این نیت  سفره را پهن کنید و غذا تهیه کنید و از خانواده تان پذیرایی کنید. چند بار که تکرار کردید، خواهید دید که این نیت شریف چه آثار مبارکی بر شما و خانوده تان خواهد گذاشت. زن خانه هم با مین نیت غذا بپزد و خانه را جارو کند

*خانواده ات هر چند نفر هستند، به آنها نگاه کن و به نیت همان تعداد از ائمه -سلام الله علیهم- از آنها پذیرایی کن. چند وقت که این کار را ادامه دادی، ببین چه می شود.

*با قلبت و دلت کار کن، همه ی سرمایه و نقدینه تو این است.با نیت کار کن. مثلا در حمام خودت را به این نیت بشوی که داری نفست را از صفات رذیله و از هوی و هوس و آرزوهای دور و دراز می شویی. سرت به این نیت اصلاح کن که داری گناهان و خیالات باطل را از وجودت قیچی می کنی. سرت را به نیت شانه کردن سر یک یتیم شانه کن. خانه را جارو می زنی و لباس ها را که می شویی، به نیت بیرون ریختن دشمنان اهل بیت سلام الله علیهم از زندگی و وجودت انجام بده. چند وقت که با نیت کار کردی، آن وقت ببین که نور همه ی فضای زندگیت را پر می کن و راه سیرت را باز می شود.اگر با نیت و توجه هفتاد بار به محاسن خود شانه بزنی، همه ی صفات رذیله ات پاک می شود. اقلا هر سه ماه یک بار با این نیت ریش هایت را شانه کن و سنگ تمام بگذار.

*همیشه سعی کنید خیرخواه دیگران باشید و برای بندگان خدا چیز خوب بخواهید. مومن می تواند با دل خود به اهل آسمانها و زمین خیر برساند؛ با نیت خوب، با دعا کردن. مثلا در روایت آمده است: کسی که صلوات بر محمد و آل محمد -صلوات الله علیهم- می فرستد، خیرش به همه موجودات عالم می رسد.

.....................................................................................................................
قسمت های ستاره دار (*) صحبت های حاج محمد اسماعیل دولابی رحمه الله علیه است برگرفته از کتاب مصباح الهدی نوشته استاد ارجمند مهدی طیب

چقدر دلم برای یه رفیق تنگ شده که حرف دلم را بفهمه....

/ 3 نظر / 28 بازدید
منهاج

سلام بر مقر همیشه پابرجا تشکر که بهم سر زدی. امیدوارم خدا یک دوست خوب سر راهت قرار بده که همه حرفهات رو درک کنه . و بفهمه . سنگ صبورت باشه . بازم بهم سر بزن خوشحال میشم .

ماری

چه حرفهای دلنشینی. چقدر به این کارهای ساده اما مهم نیاز داریم

زهرا

[گل]سلام مقر عزیز! زیارت قبول ! از صمیم قلب دعا میکنم بری کربلا و بوی حسین بگیری. و همیشه شور عطش داشته باشی . عیدت مبارک مقر پابرجا[گل]