حدیث معرفت امیر المومنین سلام الله علیه به نورانیت

بسم الله الرحمن الرحیم، الحمد لله رب العالمین، اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم، اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آل محمد و آخر تابع له علی ذالک اللهم العن عصابة التی جاهدت الحسین و شایعت و بایعت و تابعت علی قتله اللهم العن هم جمیعا، صلی الله علیک یا حسن ابن علی ایها المجتبی سلام الله علیه، صلی الله علیک اباعبدالله یا حسین ابن علی ایها الشهید سلام الله علیه


کار گل زار شود گر تو به گلزار آیی         مشتری سر بدهد گر سر بازار آیی
یاابن الحسن...
به تماشای قدت دست و دل از کار کشم      تا تو را بنگرم آندم که به دربار آیی
آقا...
مور را رخصت دربار سلیمان نبود      مگر از راه محبت تو به دیدار آیی
آقام آقام...
آقا جان...
شانی از مرتبت کم نشود ای گل من         گر به دلجویی خار سر دیوار آیی

گفت خدایا:
راه وصال بستم...
چه طوری؟
با غیر تو نشستم...
ببخش یاربا...
برای چی؟
خوردم این نمک را، اما نمکدان را شکستم...
گفت بنده من:
"با یک مشت خاک چه کنم غیر از اینکه بیامرزم...

 

ابوذر غفاری از سلمان فارسی که خداوند از هر دوی آنها خشنود باد پرسید:که ای ابا عبدالله معرفت امیر المومنین به نورانیت چیست؟
سلمان گفت:
ای جندب (ابوذر) بیا برویم تا این را از خود آن حضرت بپرسیم سپس به محل آن حضرت رفتیم و او را نیافتیم.
ابوذر گفت: پس به انتظار ایشان ماندیم تا آن حضرت آمدند. حضرت فرمودند: چه امری شما را اینجا کشانده است؟
ابوذر و سلمان گفتند: ای امیرمومنان به نزد شما آمدیم تا در مورد معرفتتان به نورانیت سوال کنیم.
حضرت فرمودند: آفرین بر شما دو دوست وفادار به دین خویش که کوتاهی کننده نیستند.
به جانم سوگند که آن معرفت بر هر مرد و زن مومن واجب است.
سپس حضرت فرمود: ای سلمان و ای جندب!
هر دو عرض کردند بلی امیر مومنان!
حضرت که سلام بر او باد فرمود: هیچ کس ایمان را به حد کمال خویش نمی رساند تا آنکه مرا به عمق معرفتم بشناسد. سپس آن گاه که مرا به این معرفت شناخت هر آینه خداوند قلب او را با ایمان آزموده، سینه اش را برای اسلام گشاده ساخته، و عارفی روشن بین گردیده است.
و هر کس که از شناخت آن کوتاهی نمود و به آن نرسید شک کننده، و تردیدگر است.
ای سلمان و ای جندب!عرض کردند بلی امیر المومنین!
حضرت فرمودند: معرفت من به نورانیت معرفت خداوند عزوجل است و معرفت خداوند عزوجل معرفت من به نورانیت است.
و آن همان دین خالصی است که خداوند درباره آن فرمودند:
"و امر نشدند به چیزی مگر اینکه خدا را به اخلاص کامل و دین پرستش و از بندگی غیر از او روی بر گرداند و نماز به پا دارند و زکات بدهند و این است دین راست و استوار." (سوره بینه آیه 5)
خداوند فرمود: امر نشدند مگر به پیامبری محمد -صلی الله علیه و آله- و آن دین و آیین یکتا پرستی، آسان محمدی است. و این کلام خدا که فرمود: "نماز به پا دارند" پس هر کس که ولایت مرا به پا داشت، نماز را به پا داشته است.
و بر پا داشتن ولایت من سخت و دشوار است و جز فرشته مقرب درگاه الهی یا پیامبر مرسل و یا بنده ای که خداوند قلب او را به ایمان آزموده باشد؛ کسی متحمل آن نمی باشد!
پس فرشته وقتی مقرب نباشد، تحمل آن را نخواهد داشت و پیامبر هنگامی که مرسل نباشد، تحمل آن را نخواهد داشت و مومن وقتی که آزموده نباشد تحمل آن را نخواهد داشت.


عرض کردم ای امیر مومنان مومن کیست و منتها و مرز ایمان چیست؟ تا آن را بشناسم.حضرتش- که سلام بر او باد- فرمود:
ای ابا عبدالله(کنیه سلمان) عرض کردم :بلی ای برادر رسول خدا فرمود:
مومن آزموده همان کسی است که هیچ چیزی از او به ما نمی رسد مگر این که سینه اش را برای پذیرفتن آن گشاده می سازد و دچار شک و تردید نمی شود.
ای اباذر! بدان که من بنده خدای عز و وجل و خلیفه او بر بند گانش می باشم. ما را به مثابه خدایان قرار ندهید و دیگر هر چه می خواهید در فضیلت ما بگویید، به کنه و حقیقت و منتهای آنچه در ما وجود دارد نمی رسید .
و خدای عز وجل به ما بزرگتر و عظیم تر از آنچه که خود وصف می نماید و آنچه من توصیف می کنم و یا به دل هر یک از شما خطور می کند عطا نموده است! پس آن گاه ما را اینگونه شناختید مومن می باشید!


سلمان گفت: عرض کردم ای برادر رسول خدا! هر کس نماز را به پاداشت ولایت شما را به پا داشته است؟
فرمود: آری ای سلمان این سخن خدای تعالی در قرآن عزیز تصدیق کننده این حقیقت است که فرمود به "صبر و نماز یاری و مدد بجویید و هر آینه آن را جز بر خاشعان بزرگ و سنگین است(سوره بقره 45).
"صبر" رسول خدا و" نماز" بر پا داشتن ولایت من است.
بدین خاطر خداوند متعال فرمود:و هر آینه، آن بزرگ و سنگین است! و نفرمود هر آینه آن دو بزرگ و سنگین می باشند! زیرا هر آینه، ولایت حملش جز بر خاشعان بزرگ و سنگین است! و خاشعان همان شیعیان روشن بین، و اهل بصیرت می باشند؛ و آن هر آینه، برای این است که، اهل سخنان منحرف، از قبیل مرجئه و قدریه و خوارج و دیگر ناصبیان، همه به حضرت محمد -صلی الله علیه و آله- اقرار می کنند و در بین آنها اختلافی نیست، در حالی که، جز گروهی اندک، همه در مورد ولایت من اختلاف می نمایند و منکر آنند و در برابر آن لجاج می ورزند!
و هم آنان کسانی هستند که خداوند در کتاب عزیز خویش ایشان را توصیف نموده فرموده است:
"هر آینه آن جز بر خاشعان سنگین است".
و خدای تعالی در جای دیگری از کتاب عزیز خویش در مورد نبوت حضرت محمد -صلی الله علیه و آله- و ولایت من می فرماید:
" و چه چاههای آب که معطل ماند و چه قصر های عالی که بی صاحب گشت".(سوره حج آیه 45)
پس مراد از قصر، حضرت محمد -صلی الله علیه و آله- است و مقصود از چاه آب معطل، ولایت من است که آن را معطل گذاشتند و انکار نمودند.
و هر کس که به ولایت من اقرار ننماید، اقرار به نبوت حضرت محمد -صلی الله علیه و آله- به او نفعی نمی رساند. و هر آینه آن دو قرین یکدیگرند و این بخاطر آن است که پیامبر، پیامبر مرسل، و هم او امام و پیشوای خلق می باشد و پس او، علی امام و پیشوای خلق، و وصی حضرت محمد -صلی الله علیه و آله- است و همچنان که پیامبر به او فرمود: "تو نسبت به من به منزله هارون نسبت به موسی می باشی جز آن که پس از من پیامبری نخواهد بود"
و نخستین ما محمد و میانه ما محمد و آخرین ما محمد است.
پس کسی که شناخت مرا کامل سازد او بر دین درست و استوار است. چنانکه خدای تعالی می فرماید:
"و آن دین درست و راست و استوار است"(سوره بینه آیه 5) و به زودی به یاری توفیق الهی این حقیقت را تبین می نمایم.


ای سلمان و ای جندب! هر دو گفتند: بلی ای امیر مومنان که درود خدا بر تو باد! فرمود:
من و حضرت محمد نور واحدی بودیم نشات یافته از نور خدای عزوجل، پس خداوند تبارک و تعالی، به آن نورفرمود که دو پاره شود. پس به نیمی فرمود: محمد باش و به نیمی فرمود: علی باش، پس از همین جاست که پیغمبر فرمود: "علی از من است و من از علی هستم و کسی جز علی از جانب من ماموریت انجام نمی دهد"
و هر آینه پیامبر اکرم ابابکر را با سوره برائت به مکه اعزام فرمود: پس جبرائیل –که سلام بر اوباد-نازل شد و گفت: ای محمد! حضرت فرمود: بلی؛ جبرائیل فرمود: هر آینه خداوند به تو امر می نماید که آن ماموریت را خودت انجام دهی یا مردی از خودت.
پس پیامبر مرا به آن سوی گسیل داشت تا ابی بکر را باز گردانم. او را باز گرداندم. او درون خود نگرانیی احساس نمود. و گفت: ای رسول خدا آیا در مورد من آیه ای نازل گشته است؟ پیامبر فرمودند: نه ولکن این ماموریت را کسی جز من یا علی انجام نخواهد داد.
ای سلمان و ای جندب! عرض کردند: بلی ای برادر رسول خدا! فرمودند: کسی که برای حمل نوشته ای از جانب رسول خدا صلاحیت ندارد چگونه برای امامت صلاحیت خواهد داشت؟
ای سلمان و ای جندب! من و رسول خدا نور واحد و یگانه ای بودیم رسول خدا مصطفی شد (بر گزیده شد) و من وصی مرتضی (مورد رضایت او) گشتم پس محمد گویا و من صامت و خاموش شدم.
ای سلمان! محمد بیم دهنده و هشدار دهنده شد و من رهبر و هدایت کننده گشتم و این همان سخن خداوند عز و جل است که "ای پیامبر هر آینه تو تنها بیم دهنده و هشدار دهنده ای و برای هر قومی رهبر و هدایت گری وجود دارد" (سوره رعد 7)
رسول خدا بیم دهنده و هشدار دهنده است و من رهبر و هدایت کننده ام.
"تنها خداوند می داند که حمل هر آبستنی چیست و بار حملها چه نقصان و چه زیادتی خواهد یافت و همه چیز با اندازه معینش در نزد خدا معلوم است. اوست دانا به عوالم غیب و شهود و هم اوست بزرگ و بلند مرتبه"
در پیشگاه علم ازلی چه سخن در نهان بگویید، یا آشکارا! چه آن کس که می گوید، در تاریکی شب باشد یا در روشنی روز! همه یکسان است و خداوند، بر همه آگاه است. "برای هر چیز از پیش و پس نگهبانانی گمارده که به امر خدا او را نگهبانی می کنند"(سوره یس1و2)


ابوذر گفت: پس حضرتش -که سلام بر او باد- با یک دست خود بر دست دیگرش زد و فرمود:
حضرت محمد -صلی الله علیه و آله- صاحب جمع شد و من صاحب نشر شدم. حضرت محمد صاحب بهشت شد و من صاحب دوزخ شدم که بدو می گویم این را بگیر و آن را واگذار!
حضرت محمد صاحب "رجفه" شد و من صاحب "هده" شدم. منم صاحب لوح محفوظ و خداوند علم هر آنچه در آن است را به من الهام فرموده است.
آری ای سلمان و ای جندب!
حضرت محمد " یس والقران الحکیم" (یس 1و2) شد و حضرت محمد " ن والقلم" (قلم 1) شد و حضرت محمد "طه ما انزلنا علیک القران لتشقی" (طه او2) شد و حضرت محمد
صاحب دلالتها و راهنمایها شد و من صاحب معجزات و نشانه ها شدم. و حضرت محمد آخرین پیامبر شد و من آخرین وصی شدم.
منم "صراط المستقیم "(حمد 6) منم نبا العظیم الذی هم فیه یختلفون" (نبا 2و3) {خبر بزرگی که آنان (امت آخر زمان) در آن اختلاف می کنند}؛ و احدی (از اهل اسلام) اختلاف نکرده مگر در ولایت من! حضرت محمد(ص) صاحب دعوت شد و من صاحب شمشیر شدم. حضرت محمد -صلی الله علیه و آله-  پیامبر مرسل شد و من صاحب امر پیامبر شدم.
خدای عز و جل می فرماید:
"خداوند روح را به امر خود بر هر یک از بندگان خویش که بخواهد می فرستد"(سوره مومن 15)
و آن همان روح الهی است که این روح را جز به فرشته مقرب یا پیامبر مرسل و یا وصی برگزیده نمی دهد و نمی فرستد. هر کس که خداوند این روح را به او داد هر آینه وی را از دیگر مردمان جدا و متمایز ساخته، و قدرت را به وی واگذار نموده، و چنین شخصی مردگان را زنده می کند و آنچه بود، و می باشد را، می داند و در یک چشم به هم زدن، از مشرق به مغرب، و از مغرب به مشرق را می رود! و آنچه در درونها و دلهاست را می داند و به آنچه در آسمانها و زمین است آگاه است.
ای سلمان و ای جندب!
و حضرت محمد "ذکر" شد که خداوند عز و جل می فرماید
"و هر آینه خداوند ذکری رسولی به شما فرو فرستاد که آیات الهی را بر شما می خواند"(سوره طلاق 10 و11)
هر آینه به من و علم منایا و بلایا و فصل الخطاب داده شده است و علم قرآن و آنچه تا روز قیامت خواهد شد به من سپرده شده است.
حضرت محمد -صلی الله علیه و آله- حجت خدا را اقامه نمود حجتی برای مردم و من حجت خدای عز و جل شدم. خداوند چیزی را برای من قرار داد که برای احدی از اولین و آخرین، نه پیامبر مرسلی و نه فرشته مقربی قرار نداد.


ای سلمان و ای جندب! بلی ای امیر مومنان! آن حضرت –که سلام خدا بر او باد_ فرمود:
من همان کسی هستم که نوح را به امر پروردگار در کشتی حمل کرد! من همان کسی هستم که به امر پروردگار یونس را از شکم ماهی بیرون آورد! من همان کسی هستم که به امر پروردگار موسی را از دریا عبور داد! من همان کسی هستم که به اذن پروردگار ابراهیم را از آتش بیرون آورد! من همان کسی هستم که به اذن پروردگار نهر ها را جاری ساخت و چشمه ها را شکافت و درختها را کاشت!
منم عذاب روز "ظله"، منم آنکه از محل نزدیک ندا کرد که ثقلان (جن و انس) آنرا شنیدند و گروهی آن را فهمیدند.
هر آینه من به هر گروهی از جباران و منافقان، به زبان خودشان می شنوایانم. 
منم خضر دانای موسی و منم آموزگار سلیمان، پسر داوود! منم ذوالقرنین و منم قدرت خدای عز و جل.
ای سلمان و این جندب! من محمدم و محمد، من است. من از محمدم و محمد از من است.
خدای تعالی می فرماید:
"دو دریا را به هم آمیخت و میان آن دو برزخ و فاصله ای است و تجاوز به حدود یکدیگر نمی کنند"(الرحمن 19 تا 20)
ای سلمان و ای جندب! عرض کردند : بلی ای امیر مومنان! فرمود:
هر  آینه مرده ما نمی میرد و غایت ما غیبت نمی نماید و هر آینه کشتگان ما هر گز کشته نمی شوند.
ای سلمان و ای جندب!
عرض کردند: ای که درود خدا بر تو باد بلی؟ آن حضرت-که سلام بر او باد- فرمود:
منم امیر و فرمانروای هر مرد و زن مومنی، آنها که در گذشته اند و آنها که باقی مانده اند. من روح عظمت و بزرگی تایید گشته ام و جز این نیست بنده ای از بندگان خداوندم.
برما نام خداوندی ننهید و هر چه در فضل ما بگویید. که هر آینه، شما هرگز به فضل ما و کنه و عمق آنچه خداوند برای ما قرار داده، حتی یه یک دهم از ده یک فضل ما نخواهید رسید.
زیرا ما آیات و دلائل الهی هستیم و حجتهای خداوند و خلفا و جانشینان او و امینها و امانتداران او و امامان او هستیم و وجه خدا و چشم خدا و زبان خداوندیم.
خداوند به وسیله ما بندگانش را عذاب می کند و نیز به وسیله ما به آنان ثواب و پاداش می دهد و خداوند از بین خلق خود ما را پاک نمود. و ما را برگزید و انتخاب کرد. "زیرا خداوند درباره آنچه میکند پاسخگو نیست و خلایق باید پاسخگو باشند"(انبیا 23).


ای سلمان و ای جندب! عرض کردند: بلی ای امیر مومنان که درود خداوند بر تو باد حضرتش –که سلام خدا بر او باد- فرمود:
هر کس به آنچه گفتم ایمان آورد و آنچه را تبین نمودم تفسیر کردم، شرح گفتم،توضیح دادم و روشن ساختم و مبرهن نمودم تصدیق کند!؛ مومن آزموده ای است که خداوند قلب او را برای ایمان آزموده و سینه اش را برای پذیرفتن اسلام گشاده ساخته است. و هم او، عارف روشن بین و اهل بصیرتی است که به نهایت و بلوغ و کمال رسیده است و کسی که شک کند و عناد ورزد و انکار بورزد و باز ایستد و متحیر شود و تردید نماید پس او مقصر و ناصبی است.
ای سلمان و ای جندب! عرض کردند: بلی ای امیرمومنان که درود خدا بر تو باد! حضرتش- که سلام بر او باد- فرمود : من به اذن پروردگارم زنده میکنم و می میرانم و از آنچه می خورید و آنچه در خانه هایتان می اندوزید به اذن پروردگارم به شما خبر می دهم. و من به پنهانی های دلهایتان آگاهم و امامان و از فرزندان من نیز- که سلام بر ایشان باد- وقتی دوست داشته باشند و اراده کنند اینها را می دانند و انجام میدهند زیرا ما یکی هستیم . نخستین ما محمد آخرین ما محمد و میانه ما محمد است و همه ما محمدیم. پس بین ما جدایی قائل نشوید! هنگامی که ما چیزی را بخواهیم خدا آن را می خواهد و هنگامی که از چیزی کراهت داشته باشیم خداوند از آن کراهت دارد.
وای و همه وای بر کسی که فضل ما و ویژگی ما و آنچه الله پروردگار ما به ما عطا نموده است را انکار نماید. زیرا هر آینه هر کس چیزی از آنچه خداوند به ما عطا نموده است را انکار نماید همانا قدرت الهی و مشیت خداوندی را در مورد ما انکار نموده است.


ای سلمان و ای جندب! عرض کردند : بلی ای امیر مومنان که درود خداوند بر تو باد! حضرتش- که سلام بر او باد- فرمود:
هر آینه پروردگار ما "االله"چیزی به ما عطا کرده است که برتر عظیمت و بالاتر از همه اینهاست. عرض کردیم : بلی امیر مومنان آن چیزی که خداوند به شما اعطا نموده و از همه اینها عظیم تر و بالاتر می باشد چیست؟ حضرت فرمود:
پروردگار ما خدای عزو جل آگاهی به اسم اعظمی را به ما عطا فرموده است که اگر بخواهیم به وسیله آن آسمانها و زمین و بهشت و دوزخ را می شکافیم و به وسیله آن به آسمان بالا می رویم و به زمین فرود می آییم به شرق و غرب می رویم و به وسیله آن به منتهای عرش صعود کرده به عرش در برابر خدای عز و جل مینشینیم و همه چیزها حتی آسمانها و زمین و خورشید و ماه و ستارگان و کوهها و درختان و جنبندگان و دریاها و بهشت و دوزخ از ما اطاعت می کنند .
همه اینها را خداوند به وسیله اسم اعظمی که به ما عطا نموده است به ما آموخته و ما را بدان مختص ساخته است با وجود همه اینها می خوریم و می آشامیم و در بازارها راه می رویم. و ما این کارها را به امر پروردگارمان انجام می دهیم. ما بندگان صاحب کرامت خداوندیم
"آنان که در سخن بر خداوند پیشی نمی گیرند و سبقت نمی جویند و هم آنان به فرمان او کار می کنند"(انبیا27)
خداوند ما را معصوم و پاک قرار داده وبر بسیاری از بندگان مومنش برتری بخشیده است پس ما می گوییم:
"سپاس و حمد خدایی را که ما را به این هدایت نموده و اگر نبود که خداوند هدایتمان نمود ما کسی نبودیم که خود به هدایت دست یابیم"( سوره زمر71) و "کلمه عذاب بر کافران محقق و قطعی شد"(سوره اعراف 43) و مراد من از کافران منکران همه آنچه که خداوند از فضل و احسان به ما عطا فرموده است می باشد.
ای سلمان و ای جندب! این معرفت من به نورانیت است. پس هدایت یافته و کامل بدان تمسک بجوی که هر آینه هیچ یک از شیعیان ما را به مرز نهایی بصیرت و روشن بینی نمی رسد، مگر اینکه مرا به نورانیت بشناسد!
پس هنگامی که مرا به نورانیت شناخت، فرد اهل بصیرت و روشن بین و به هدف رسیده و کاملی خواهد بود که دریای از دانش غوطه ور شد و به درجه ای از فضل رسیده و بر سری از اسرار الهی و بر گنجینه های پنهانش مطلع گشته است.

/ 3 نظر / 85 بازدید
سلامي از بلوغ

مقارن با ماه رجب ماه بازگشت ، داستان " اعتکاف چوپان عاشق " را در بلوغ بخانيد..

مهتاب تنها

سلام وبلاگه خوبی دارید به خصوص مالبت عالیه[دست]

میم.م

بسم الله الرحمن الرحیم متشکرم یا علی