جهاد اکبر 7 (مجاهدت و جهاد نفس)

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آل محمد و آخر تابع له علی ذالک صلی الله علیک یا حسن ابن علی سلام الله علیه صلی الله علیک یا اباعبد الله الحسین سلام الله علیه

تکلمه
قرآن کریم از معاد صحبت می کنه که قیامت و میزان و صراط می گذاریم، بهشت و جهنم و حساب قرار می دهیم. این بیان، متعلق به نفس ماست؛ یعنی از الان صراط و میزان ما، بهشت و جهنم ما گذاشته شده

تبین اول
یاران حضرت ختمی مرتبت _صلوات الله علیه و آله_ وقتی از جنگ اُحُد برمی گشتند، آقا فرمودند: آفرین بر شما، جهاد کردید؛ اما جهاد اکبر باقی مونده! یعنی هواستان را جمع کنید باید یک تلاش دائمی داشته باشید، نه تلاشی فقط در یک برهه زمانی!! بلکه تلاشی مستمر!

تبین دوم
گفتند یا رسول الله جهاد اکبر چی هستش؟ حضرت فرمودند: جهاد نفس!! که با این نفست جهاد بکنی؛ این باید معنا بشه! جهاد نفس معناش چیه؟ آیا باید مقاتله و جنگی بشه که رحمت للعالمین تعبیر کردند به جهاد؟ بله، باید جنگی واقع بشه؛ _یعنی شما نبرد بکنید در درونتان! نبرد با چی؟ با چه چیزی انسان نبرد بکنه؟ _نبرد بکنه با گرایش به غیر خدا! یعنی مجاهدت و مقاومت و مبارزه بکند، به اینکه، لحظه ای اجازه ندهد، نفسش به آنچه غیر خداست، گرایش پیدا بکند! این جهاد نفس است.

تبین سوم
در هر مقطعی انسان یک شکست دارد و یک پیروزی؛ و این تا پایان حیات ما در دنیا ادامه دارد. لذا تا زمانی که در دنیا هستیم، باید مجاهدت داشته باشیم؛ و آنچه که در معاد، در معنای قیامتی خودش به ما داده می شود، محصول مجاهدت ما در این دنیاست.
گاهی چقدر جهاد نفس برای بعضی ها مثل مقر دست نیافتنی شده!! برا بعضی تا مطرح میشه، به نظر میرسه بی معنا شده!! میگه آقا این مال اوناستُ و این مال کیاستُ...!!!

..........................................................................................................................................
جهاد نفس از مسائل بنیادی ماست در این حیات دنیا؛ و اگه من خدا را انتخواب کردم خیلی تو این مساله باید توجه داشته باشم. چه بسا مومنی که هنوز خدا را انتخواب نکرده! و دل خوش داره به بهشت و البته بهشت هم میره! ولی او جا مونده از معارف ناب و گوارای الهی... معارف ناب نه اینکه مثلا عرفان و فلسفه بدونه! نه! معارف عمیق درونی! ....خیلی فرق می کنه کسی که عرفان و فلسفه کارشه با کسی که معرفت الهی همه زندگی و وجودشه!
اگه خدا را انتخواب کردم، مجاهدت نیاز داره! نه اینکه عرفان یاد بگیرم! اگه تلنبار معارف شد و اینها در عمق جان من رسوخ نداشت، یک جایی انسان بشدت خسته  و زده میشه و میچسبه به لذات دنیایی!
مجاهدت و جهاد نفس خودش را در نیایش با پروردگار نشون میده! یعنی انسان معارف عمیق را تو مناجات با خدا می تونه پیدا بکنه! وقتی با خدا نیایش کنه و تو درونش یا خلوت هاش با خدا درد و دل کنه و خواسته هاش را بگه و رفیقانه با او نجوا کنه! کم کم غرق میشه در جذبه ربوبیت خدا و حیات پیدا می کته و معارف ناب را با همه وجودش می چشه....

انشالله بحث جهاد نفس به تفضل الهی ادامه پیدا بکنه

/ 0 نظر / 20 بازدید