جهاد اکبر 13 (قرین و همراه انسان)

بسم الله الرحمن الرحیم، الحمد لله رب العالمین، اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم، اللهم العن  اول ظالم ظلم حق محمد و آل محمد و آخر تابع له علی ذالک، صلی الله علیک یا ابا عبد الله سلام الله علیه، صلی الله علیک یا جواد الائمه سلام الله علیه، صلی الله علیک یا باب الحوائج  یا علی اصغر سلام الله علیه

مقدمه
هرچه انسان در آیات کلام الله دقت می کنه، می بینه قرآن چقدر تاکید داره که هواستان را جمع کنید، " یوم تجد کل نفس ما عملت من خیر محضرا" آن روزی که هر نفسی اعمال خوبی را که انجام داده بالعیان می بینه و آنچه از بدی ها در درونش ایجاد کرده را مشاهده می کنه؛ اما اونجا فریادش بلنده که: خدایا این چه وضعی است! من این بودم و نمی دانستم!! لذا انبیاء آمدند حس باطن را احیا بکنند.

طریفه اول

شیخ صدوق رحمت الله علیه در حدیث چهارم مجلس اول امالی به استادش روایت کرده است که: قیس بن عاصم گفت: با جماعتی از بنی تمیم به حضور رسول الله صلی الله علیه و آله رسیدیم پس گفتم: ای پیغمبر خدا به ما اندرزی بفرما تا از آن بهره ببریم که ما گروهی هستیم در بیابان به سر می بریم؛ رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:
"یا قیس! ان مع العزه ذلا... این را بدان که همراه هر عزتی ذلتی وجود دارد  "ومع الحیات موتا... همراه هر حیاتی موتی وجود داره  "و ان مع دنیا آخرت، و ان کل شی رقیبا... همراه دنیا آخرته، برای هر شی ای خدا مراقب قرار داده؛ خودش مراقب همه چیز هست! "و علی کل شی حسیبا و ان لکل اجل کتابا... برای هر شی ای خدا محاسبه کننده ای قرار داده؛ زندگی شما در این دنیا یک روز تمام میشه! برای هر کدوم از این اجل ها در این دنیا یک دوران موقتی در نظر گرفته شده؛ این خیلی مهمه! انسان اینا بدونه همیشه شرایط برای او فراهم نیست که بره تو جلسه علم بشینه! شرایطی برای انسان ایجاد میشه، یه وقت نمی تونه بره! این به این معنا نیست که او توفیق نداره! یا شرایطی ایجاد می شود یه وقت می بینید با درد و زخم باید نمازش را بخونه! اونجا چه طور می خواد نمازش را بخونه؟ همیشه که یکنواخت نیست! برای هر چیزی یک اجلی وجود داره؛ گاهی چنان مریض میشید حتی نمی تونید باستید نمازتان را بخونید! اونجا چه طوری می خونید؟ برای هر اجلی یک کتابی در نظر گرفته شده؛ یک وقت انسان فکر نکنه همیشه حالاتش به همین حالت می مونه! گاهی حالات آدم متحوله! انسان باید به اون چیزی اتکا کنه که در ابدیت دست او را بگیره نه این حالات گذرا! یعنی اتکا به خداوند سبحان بکنه…

طریفه دوم

بعد حضرت فرمود فداشون بشیم که  "و انه لا بدلک من قرین... شما همتون یه قرینی دارید، همراهتونه و ازتون هم جدا نمیشه، دائما همراهتان  هست از همین الان تا ابدیت؛ این میشه معاد نفس!  "یدفن معک... این با تو دفن میشه و الان هم همراه تو هست  "و هو حی...  او زنده است  "و تدفن معه و انت میت... تو مردی اما او هنوز زنده است! تو را در خاک می گذارند (جسمت را)؛ این جسم میمیره و فنا میشه! اما او زنده است و تا ابدیت همراه تو هست  "فان کان کریما اکرمک... اگر اون چیزی که با تو قرینه واقعا اهل کرامت شده باشه، این را بدون که کرامتش نصیب توام میشه  "و ان کان لئیما اسلمک... اگر اون حقیقتی که همراه توست خوار و پست شده باشه، اینا بدون که نصیبش هم به تو میرسونه، این طور نیست که جدا باشه!  
"ثم یحشر الا معک... با تو محشور میشه  "و لا تحشر الا معه... تو محشور نمیشی الا با او! ببین چه طوری داره پیامبر صلی الله علیه و آله این قرین بودن را مطرح می کنه! همین الانم چشمات را خوب باز کنی همراه تو هست! تو داری نان او را می خوری! نه چیز دیگری را! همین الان هست! این تاکیدی که میشه برای اینه که همین معارف انسان را باید کمک بکنه! والا به یک انسان بگند مراقبت داشته باش، دو روز داره یا یک ماه داره بعد تموم میشه! اما اگر فهمید این حقیقتی است که تا ابدیت همراه اونه، او دیگه رها نمی کنه!

طریفه سوم

"و لا تسئل الا عنه... هر موقع میخوان از تو سوال کنند، اول از او سوال می کنند! تو قیامت! همین الانم همینطوره! وقتی میخوان سوال کنند از او سوال می کنند! اصلا از تو سوال نمی کنند!  "فلا تجعله الا صالحا... پس تلاش کن این قرینت را پاک نگه داری؛ این همراهت را پاک نگه داری! خوب این چیه؟
"فانه ان صلح انست به... اگر او را پاک نگه داری او با تو مانوس خواهد بود  "و ان فسد لا تستوحش الا منه... و اگر او را فاسدش کنی، چنان وحشتی در تو ایجاد می کند که حد نداره! خوب شما ببینید حسین ابن علی سلام الله علیه که آرامه، میگه الا بذکر الله تطمئن القلوب، اینکه میگه انسان یاد خدا میکنه آرام میشه، این به خاطر همینه! چون قرینش آرامه! این قرین کیه که با تو یکی میشه؟!

حضرت فرمود "و هو فعلک. اون حقیقتی که قرین شماست، اون فعل شماست. خوب ببینید اونکه قرین منه، نفس منه نه فعل!!  اما اینقدر با شما اتحاد برقرار می کند (همین خواندنتون، حرف زدنتون، نوشتنون، نگاهتون، حرکات و سکناتتون راه رفتنتون، اشاره کردنتان و...) و چنان با تو یکی می شود که این میشه قرین تو!

/ 5 نظر / 73 بازدید
آرمان برتر

با سلام دوست عزیز ازفروشگاه آرمان برتردیدن فرمایید با استفاده از خرید اینترنتی در وقت خود صرفه جویی نمایید!!! بهترین ها را از ما بخواهید منتظر حضور شما درآرمان برتروخرید شما هستیم!!! http://hakhamanesh.shoploger.com دوست عزیز خواهشمندیم درصورت خرید از فروشگاه اطلاعات خود را بصورت کامل وصحیح وارد نمایید باتشکر از خرید شما

دعوت از بلوغ

با سلام و با عرض معذرت بابت تاخیر بروز رسانی بلوغ ، مقارن با ماه های میل به محبوب ، آپ جدید بلوغ رو سر فرصت بخانید . عنوانش هست : " داستان اعتکاف چوپان عاشق "

رنگ خدایی...

جانم جانم جانم به این صوت .... عشق میکنم گوش میدم .... داداش این چه دعائیه .... کاملشو نداری ؟ و با کیفیتشو ؟

عاشق یک لحظه نگاهت

سلام الهی لبتون خندون دلتون لبریز از شادی باشه [خنده] ........................................................................... يه عطش مونده به دريا يه قدم مونده به رويا يه نفس مونده به آواز يه غزل مونده به پرواز يه ترانه مونده تا يار يه طريق مونده به آوار يه ستاره مونده تا روز يه سفر مونده به ديروز بگو تا لحظه ديدار چند تا لبريختگي مونده چند تا بغض تلخ نشكن چند تا آوازنخونده با تو تا تو مي رسم من بي حصار سردپيرهن مي گذرم از اين گذرگاه واسه پيدا كردن ماه واسه كشف آخرين زخم تا پل معلق اخم ...................................