حرکت به سمت شکوفایی

بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله رب العامین انا اعطیناک الکوثر اللهم صلی علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آل محمد و آخر تابع له علی ذالک السلام علیک یا فاطمه الزهرا سلام الله علیها السلام علیک یا حسن ابن علی سلام الله علیه السلام علیک یا ابا عبد الله الحسین سلام الله علیه


ساقیا بده جامی زان شراب روحانی      تا دمی برآساییم زین حجاب ظلمانی
 بی وفا نگار من می کند به کار من        خنده ای زیر لب عشوه های پنهانی

زمان حاصل از حرکت فعل به قوه است! به عبارتی زمان حاصل از حرکت استعداد است به سمت شکوفایی استعداد ها و به کمال رسیدن آنها! لذا بر این معنا، زمان ب‍ُعدی و حالتی از ماده است و در عالم ماده، زمان مطرح است! ولی وقتی نفس انسان مراتب کمال را پیمود، از عالم ماده خارج شده و به تجرد میرسد که براین معنا از مرز زمان می گذرد !چرا که، تا  حرکت هست، زمان وجود دارد و این حرکت، حرکت ظاهری صرف نیست! بلکه حرکت به سمت کمال است!
نفس در ابتدا در عالم قرب حضرت محبوب خلق شد و در آن مرتبه محو حُسن جمال احدیت بود و حتی از وجود خود هم خبری نداشت و فقط خداوند را مشاهده می کرد و می یافت!
حضرت احدیت جل جلاله نفس را به مرتبه ای پایین تر نزول داد که عالم اسماء است و در این مرتبه نفس مشاهده نمود که این وجود مطلق که محو او بود دارای صفات و اسماءی است در این مرتبه بود که نفس وجود خودش را هم پی برد و این نزول برای نفس بسیار سخت بود و در این مرتبه بود که عشق برای نفس ایجاد شد به خاطر فراق از عالم قرب! 
خداوند سبحان مرتبه ای دیگر نفس را نزول داد به عالم مثال و این نزول برای نفس بسیار سخت بود و در این عالم نفس مشاهده کرده که این اسماء الهی در وجود او اثراتی دارد و هرچه سمع است به اسم سمیع خداوند است و هرچه علم است به اسم علیم خداوند است و هرچه بصر است، تجلی اسم بصیر خداست و هرچه قبض است، تجلی اسم قابض خداست و... تمام کشف و کرامت قابل مطرح اولیاء خدا در این مرتبه است!
خداوند سبحان مرتبه ای دیگر نفس را نزول داد و در چهار ماهگی در شکم مادر نفس نزول یافت به نطفه!
و نکته ای که هست اینکه وقتی نفس مراتب نزول را طی کرد در هر مرتبه ای نزول می یافت خواص و خصوصیات همان مرتبه را می یافت و وقتی به نطفه رسید، نفس دیگر استعداد محض است، نه همان که در عوالم دیگر بود!
و این نفس بدون جسم دیگر انسان نیست چرا که نزول یافته و استعداد است
و باید این استعداد ها در عالم ماده و با مرکب جسم حرکت کند به سمت شکوفایی و کمال! و باید مراتب کمال را بدست آورد! و در این قرارگاه و موقف دنیا بنشیند و به تماشای ودیعه های الهی در درون خود بپردازد و به سمت کمال حقیقی خود رهنمون شود و سپس به تجرد برسد و تجلی کامل اسماء الهی بشود

/ 5 نظر / 17 بازدید
فطرس

سلام حاجی مقر.ایشالا که خوب و خوش سلامت و با خدا باشی. حالا ما را هم فراموش کنی هم اشکال نداره.ما به یادتیم شاد باشی یا علی

احسان برادري از بلوغ

اساسي ترين اصل براي هر صميم و كاري داشتن حوصله و نشاط و جسم سالم است . آپ جديد بلوغ رو با عنوان "برنامه تقويت جسم و اعصاب" بخونين و اگه تونستين عمل كنين.

دعوتی ازبلوغ

سلام اگه اعصابت داغونه . اگه نمی تونی تصمیم بگیری . اگه تصمیم میگیری و نمیتونی عمل کنی . خلاصه اگه مثل خیلی ها حوصله هیچ کاری یا کارای مهم رو نداری و میخای بعضی چیزا رو ترک کنی و نمیتونی . آپ جدید بلوغ رو بخون و تا جایی که میتونی عمل کن. " برنامه تقویت جسم و اعصاب "

ماری

مادر! ببخش اگر مادر صدایتان می کنم در حالیکه فرزندی رو سیاهم و نمکدان شکن، که شاید نباید این لیاقت نصیبم شود! اما حُسن ِ مادر بودن همین است که فرزند هر که باشد و هر چه باشد برای مادرش فرزند است و مادر دلش پر می کشد برای فرزندش

دعوتی ازبلوغ

سلام اگه اعصابت داغونه . اگه نمی تونی تصمیم بگیری . اگه تصمیم میگیری و نمیتونی عمل کنی . خلاصه اگه مثل خیلی ها حوصله هیچ کاری یا کارای مهم رو نداری و میخای بعضی چیزا رو ترک کنی و نمیتونی . آپ جدید بلوغ رو بخون و تا جایی که میتونی عمل کن. " برنامه تقویت جسم و اعصاب "